Niektóre elementy na tej stronie wykonane są w technologii Flash.
Proszę pobrać Adobe Flash Player w celu ich odtwarzania.

Get Adobe Flash player
Patron szkoły
PDF Drukuj Email
KSIĘŻNA ELEONORA MONIKA CZARTORYSKA - PATRONKA

ZESPOŁU SZKÓŁ W RADZYMINIE

 

            Księżna Eleonora Czartoryska urodziła się w 1712 roku na Morawach. Z pochodzenia była zniemczoną Czeszką, hrabiną Waldsteinówną. Swój sławny, stary ród wywodziła od Waldensteina księcia friedlanckiego, bohatera wojny trzynastoletniej.

            Mając 14 lat poślubiła dużo starszego od siebie Michała Fryderyka Czartoryskiego, najstarszego z trzech synów Kazimierza na Klewaniu i Żukowie, Księcia Czartoryskiego. Mąż Eleonory miał dwóch braci i dwie siostry. Jedna z nich - Konstancja poślubiła Stanisława Poniatowskiego - Podskarbiego Wielkiego Litewskiego, herbu Ciołek i była matką ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            Poślubiając Księcia Michała Czartoryskiego, Księżna Eleonora weszła do "Famili", która nie tylko była rodziną Czartoryskich i Poniatowskich, ale i aktywnym politycznym stronnictwem. Choć stroniła od wielkiej polityki to jednak była blisko niej.

            Księżna Eleonora wiodła swoje życie, jak zresztą inni arystokraci w kilku pałacach zbudowanych, w  licznych, rodzinnych dobrach oraz w stołecznej Warszawie. Do stolicy przybywała głównie późną jesienią i przebywała w niej do wczesnej wiosny, jak to czyniła większość ziemian. Okazją  przyjazdów do Warszawy były też sesje sejmowe, w których uczestniczył jej mąż. W pałacu Czartoryskich w Warszawie panowała intelektualna atmosfera. Czytano prozę i poezję, dyskutowano o literaturze, nowych osiągnięciach naukowych, a także i o polityce. Księżna nie interesowała się polityką, zawierzając w niej całkowicie swojemu mężowi. Jednak polityka była obecna w życiu całej rodziny Czartoryskich.           

          Wychowaniu swoich córek poświęcała najwięcej czasu. Młode księżniczki uczono wszystkiego co panie z arystokratycznego domu powinny umieć. Głównie była to znajomość etykiety dworskiej, której umiejętność kształtowano podczas częstych wizyt w domach zaprzyjaźnionych arystokratów.            Patriotyczna atmosfera panująca w warszawskim pałacu Czartoryskich, tworzona głównie przez Księcia Michała, miała duży wpływ na późniejsze postawy obywatelskie córki Aleksandry i wnuczki Izabeli.

Księżna Eleonora Czartoryska często przebywała w Siedlcach oraz w Wołczynie koło Brześcia, uważanym za gniazdo rodzinne Czartoryskich. Dobra wołczyńskie zakupił Książe Michał Fryderyk od Poniatowskich. To właśnie w Wołczynie, kiedy był we władaniu Poniatowskich, 17 stycznia 1732 roku przyszedł na świat przyszły król Polski. W owym czasie, jak napisali pamiętnikarze, przebywał w Wołczynie wędrowny wróżbita, który kiedy pokazano mu noworodka miał zawołać "witaj królu Polaków".

            Księżna Eleonora i Michał Fryderyk przebywając w Wołczynie byli świadkami, jak rozwijało się dzieciństwo przyszłego króla Stasia. Po śmierci córki Aleksandry Księżna Eleonora, głównie w Wołczynie wychowywała swoją wnuczkę Izabelę Flemmingównę, późniejszą "panią na Puławach" i "Matkę Ojczyznę", jak ją nazywali współcześni ze względu na jej wielki patriotyzm.

 

Więcej…
 


Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 1858 gości 
Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyminie, Powered by Joomla!.
Design by luksite 2009